Pozastołeczne związki to egzotyka


Niejednokrotnie jeszcze w poprzeniej wersji Prohokeja pisaliśmy o konieczności wzmocnienia popularności hokeja w dużych miastach Polski. W komentarzach często pojawiały się natomiast apele o przeniesienie centrali naszego sportu do Warszawy. Na pewno miałoby to swoje plusy, ale to zostawmy na później. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie swoje siedziby mają inne związki sportowe.

Sprawdziliśmy w najbardziej obiektywnym i aktualizowanym źródle, czyli w Ministerstwie Sportu. Naliczyliśmy 68 ogólnokrajowych związków sportowych, sprawdzając także ich siedziby. Można uprościć znalezioną prawidłowość w bardzo prosty sposób.

Wszystkie dyscypliny sportu, które chcą się liczyć w odbiorze ogólnokrajowym swoje siedziby mają w Warszawie. To tutaj znajduje się największa liczba sponsorów, bezproblemowy dostęp do mediów ogólnokrajowych, także tutaj chcąc złożyć wizytę z Ministerstwie Sportu nie trzeba jechać na całodniową delegację.

Prawidłowość dotycząca siedzib związków ma jeden wyjątek. Sporty zimowe często swoje bazy główne mają w miastach na południu naszego kraju, jednak tutaj jest to całkowicie logiczne.

Popatrzmy na zestawienie siedzib poszczególnych związków:

1. Warszawa 52

2. Kraków,  Poznań, Katowice, Łódź – po dwie siedziby związków

7. Mińsk Mazowiecki, Kielce, Lublin, Krotoszyn, Skoczów, Kościerzyna, Pruszków, Siedlec

Popatrzmy teraz na zestawienie sportów drużynowych olimpijskich + popularne w Polsce rugby:

1. Warszawa 6 (piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, rugby, hokej na lodzie, koszykówka)

2. Poznań 1 (hokej na trawie)

Popatrzmy na zestawienie związków, które nie posiadają swojej siedziby w Warszawie, wykluczając sporty zimowe, które z reguły swoje siedziby mają na południu kraju:

Polski Związek Płetwonurkowania – Kościerzyna, Polski Związek Bilardowy – Kielce, Polski Związek Hokeja na Trawie – Poznań, Polski Związek Ju-Jitsu – Katowice, Polski Związek Karate Tradycyjnego – Łódź, Polski Związek Taekwondo – Lublin,  Polski Związek Kendo – Łódź, Polski Związek Kolarski – Pruszków (czyli praktycznie Warszawa), Polski Związek Kreglarski – Poznań, Polski Związek Unihokeja – Siedlec, Polski Związek Warcabowy – Mińsk Mazowiecki.

W tym zestawieniu także widać pewną prawidłowość. Nie znamy się na sportach walki, jednak jak widać lubią one lokować swoje siedziby poza stolicą. Nie wiemy czemu, ale ewidentnie pokazuje to zestawienie.

Wykluczając więc te sporty dochodzimy do wybornego grona dyscyplin wśród których jeśli chodzi o umiejscowienie związku znajduje się hokej na trawie: płetwonurkowanie, bilard, kręgle, unihokej i warcaby. Czyli.. dyscypliny, które bez urazy możemy uznać za typowo hobbystyczne.

W sumie w stanie obecnym hokej na trawie niestety też do nich należy.

 

3 thoughts on “Pozastołeczne związki to egzotyka

 1. Pingback: Pierwsze ankiety – podsumowanie | Prohokej

 2. Z racji fachowośći,sumiennośći i ekonomiki zwiazek powinien miec siedzibę w Poznaniu
  Należy jednak zmienić obsadę koryta i pozbyc się P.Cichego. Tak widzi to osoba ze Sląska
  zakochana w hokeju na trawie
  Zrutynizowani działacze i pracownicy Związku powinni wreszcie zrozumieć,że nie oni a praca
  szkoleniowców z terenu zadecydowały o sukcesach żeńskiego hokeja..który w latach 80-tych”wykonczył kumotersko zatrudniony szkoleniowiec Andrzej Wybieralski.Teraz ma odwagę zabierać głos i oceniać sukcesy kadry seniorek
  S.York

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s