Nasz towar eksportowy


Jeden sukces olimpijski już mamy. Marcin Grochal pomimo, że ostatnimi czasy z sędziowaniem miał mniej wspólnego został doceniony przez Międzynarodową Federację Hokeja. Doceniony w sposób najwyższy – Polak będzie arbitrem podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie!

Na początek chyba trzeba coś wyjaśnić tym, którzy wszędzie dopatrują się spisków, układów i układzików. Pisanie pozytywnie o Marcinie na Prohokeju (nie pierwszy zresztą raz) niektórzy mogą odebrać w sobie tylko znany, negatywny sposób. Wychodzimy jednak z założenia, że trzeba doceniać tych, którzy na to zasługują.

Niezłomnością, doskonaleniem swoich umiejętności, nienaganną znajomością języka angielskiego Marcin rok po roku torował sobie drogę, wspinając się po sędziowskiej drabince. Od polskiej ligi, przez mniejsze turnieje międzynarodowe, po te największe, aż po Igrzyska Olimpijskie, które będą dla niego nagrodą za dotychczasową pracę.

Może pisząc te rzeczy wyświadczamy koledze Grochalowi niedźwiedzią przysługę, jednak wierzymy, że tak się nie stanie. Bardzo dobrze, że ktoś w polskim hokeju zaszedł tak wysoko i bardzo dobrze, że staje się to coraz częściej. Ostatnio swój osobisty hokejowy sukces we wspinaniu się po hokejowej drabinie odniósł także Dariusz Kurc. Im więcej naszych będzie w świecie hokejowym docenianych, tym lepiej.

Dobrze, gdyby w ślady Marcina poszły hokeistki i hokeiści, aby w Londynie nie był taki osamotniony. A wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat komentowali na Prohokeju, że „Grochal się nie zna” to powinno chyba zamknąć usta. No, chyba że FIH też się nie zna i Ci, którzy sędziowaniem i tworzeniem przepisów według których rywalizuje się na całym świecie się zajmują nie znają się również.

A poniżej jeden z głośniejszych momentów w karierze kolegi Grochala, do którego rozgłosu dołożyliśmy w Polsce swój mały kamyczek:

7 thoughts on “Nasz towar eksportowy

  1. Krytykowali bo były powody do krytyki. Marcin był na początku swej kariery bardzo bojaźliwy, co skutkowało wpływem zawodników na jego decyzję. Jednak teraz widać ogrom jego pracy oraz doświadczenie, które nabrał. Wyżej przedstawione wideo pokazuje chociażby jego nowe, lepsze oblicze. Sędziowie jednak w każdym sporcie mają ciężką i niewdzięczną pracę. Dziś pozostaje Nam pogratulować mu tego wyróżnienia i oczekiwać, bo być może nie będzie osamotniony w wyprawie do Londynu. Pozdro

  2. Ale to wideo ma prawie 3 lata…pomijając fakt, że już wtedy Marcin był świeżo pod 20-ce… poza tym dlaczego „Nam” z dużej litery???

  3. Macieju ja pamiętam Marcina jak zaczął sędziować, a to było z klika lat ładnych temu. Chodziło mi o początki. Wideo ma 3 lata i ten okres ma udany- moja opinia.
    Tak mi się napisało „Nam” z wielkiej litery…(?). Może w myślach miałem społeczność hokejową to by się wtedy zgadzało i oddałem jej, a może „Nam” szacunek haha Czasami mi się tak zdarza.

  4. A tak wracając do tematu sędziów to „najlepsi” w sędziowaniu są zawodnicy i kibice. Prym w tym wiodą szczególnie Pałuki (proszę się nie obrażać). Do dziś pamiętam, gdy na turnieju w Gnieźnie podczas zdawania licencji sędziowskiej zostałem wrzucony do głębokiej wody, musząc sędziować derby Pałuk seniorów. Jak wiadomo błędy popełniałem i najgłośniej krzyczał obecny Pan sędzia z Gąsawy J. Gdy jednak na meczu ligowym spotkaliśmy się już w innych rolach to popełniał jeszcze więcej błędów niż ja. Oczywiście trochę nerwy mnie poniosły i odwdzięczyłem się zachowaniem, co już według Niego było karygodne. Reasumując- w Polsce nie uczy się w klubach nie dyskutowania z sędziami, przez co mamy obraz taki jaki jest. Często także kibice nie znają się na nowo wprowadzanych przepisach i Panu Kaziu z Gąsawy, czy Rogowa potem krzyczy, najgorsze jednak jest to, iż sami zawodnicy także nie mają (czasami) o nich pojęcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s