Dyskryminacja Śląska?


Częstym ostatnio wątkiem poruszanym zarówno w internecie, jak także nieformalnych dyskusjach jest gorsze traktowanie reprezentantów Śląska względem reszty kraju w naszej dyscyplinie. Należy zadać pytanie czy tego typu sytuacja ma miejsce, a jeśli tak, to jak ją rozwiązać?

Niezależnie od miejsca zamieszkania jedno trzeba śląskiemu środowisku hokejowemu przyznać. Siemianowice Śląskie jako organizator dużych, międzynarodowych imprez hokejowych nigdy nie zawiodły organizacyjnie. Dobre warunki hotelowe, mnóstwo ludzi na trybunach, ładny, niewadliwy obiekt i cierpłe przyjęcie – to łączy wszystkie drużyny i reprezentacje, które w Siemianowicach grały i mają coś o miejscu powiedzieć.

Wydaje się, że paradoksalnie dobre umiejętności organizacyjne śląskich działaczy mogą być niezbyt mile widziane w części Poznania, który co zrozumiałe, uważany jest za stolicę polskiego hokeja i swojej pozycji nie ma zamiaru oddawać.

Opinię dotyczącą dyskryminacji wydają się potwierdzać personalne konflikty pomiędzy poszczególnymi działaczami. Relacje z nich docierają do wielu z nas. Opinii o gorszym traktowaniu śląskich drużyn względem reszty kraju nie negują na pewno wydarzenia związane z zaproszeniami na turniej hokeja, który między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem rozegrano w Poznaniu.

Turniej początkowo odwołano, następnie zdecydowano o jego rozegraniu, jednak nie wszystkich poinformowanych  o odwołaniu zawiadomiono, że jednak mogą przyjeżdzać. Pisaliśmy o tym tutaj.

Do przemyśleń na temat rzekomej dyskryminacji w polskim hokeju skłoniła nas prośbą śląskich działaczy, którzy przysłali nam wyniki rozgrywek lokalnych w kategorii juniorek młodszych, których pomimo próśb nie umieszczono na oficjalnej stronie Związku.

Wyniki zamieszczamy i zachęcamy Was do dyskusji jak to z tą dyskryminacją w polskim hokeju jest… występuje, czy nie?

24 thoughts on “Dyskryminacja Śląska?

 1. Występuje! Biorąc chociażby pod uwagę kadrowiczów czy organizację zgrupowań reprezentacji na jednym z najlepszych boisk w kraju jak nie w Europie.
  Zacznę od pierwszego problemu. Nie od dziś wiemy, że zawodnik ze Śląska wiąże się z kosztami powołując go do kadry więc po co narażać się na dodatkowe koszta. Uważam, że dyskryminacja Śląska polega właśnie na pieniądzach, ale również na „nie lubienia” zawodników. Dlaczego ktoś ze Śląska ma grać w kadrze na wysokim poziomie? Non sens. Nie chcę przytaczać dokładnych przykładów z życia, bo mógłbym coś przekręcić, ale takie sytuacje jak zabranie kogoś na Mistrzostwa Europy tylko po to żeby posiedział na ławce rezerwowych chyba mija się z celem, albo telefon trenera do zawodnika na 3 dni przed wyjazdem na dużą imprezę z informacją, że w ostatniej chwili musieli „wyrzucić” z kadry na turniej-dziwne, że to akurat był Ślązak.
  Problem numer 2. to problem, który jest na rękę Poznaniowi. Jeśli ktoś zna datę ostatniego zwykłego zgrupowania (nie biorąc pod uwagę zgrupowań przed Mistrzostwami lub meczami na dzień przed imprezą organizowaną na Śląsku) w Siemianowicach Śląskich reprezentacji to proszę o podanie. W końcu w Poznaniu czy Gnieźnie było ich wiele. Zgrupowania na miejscu, pod nosem, idąc po kosztach pasuje Poznaniowi, trenerom, którzy mieszkają w poblizu, ale nie zawodnikom z południa Polski.
  …no ale przecież po co powoływać Ślązaków.

 2. Ciekawe bo jeden 100% ślązak na ta imprezę pojechał i drugi też tylko on już chyba w 75% to poznaniak :).
  Wracając do publikacji wyników to bardzo ciekawe gdyż te rozgrywki prowadzi właśnie PZHT a nie Śląski czy inny okręgowy związek.
  Z jednej strony PZHT wymaga jak najszybszego przesłania wyników bo jak nie to kara, a jak się wysyła to gdzieś giną.

 3. A sprawa zgrupowań? Tu już nie masz nic do powiedzienia? Co do kadrowiczów-nie chodzi TYLKO o tą sytuacje, a między innymi o tą.

 4. Trzeba skoczyć z hegemonią Poznaniaków.PZHT jak ktoś pisał to nie Polski lecz Poznański Związek Hokeja na Trawie.Jest wiele dowwodów na to.Jeden w przeszłości był taki jak prezesem miał zostać J.Smorawiński to postawił warunek jak ma zostać prezesem to on dobierze sobie ludzi do zarządu PZHT i tak się stało ! Ostatnio nie wiem czy to jest prawda warto sprawdzić.III Halowy Turniej Seniorek ma odbyć się w Siemianowicach Śl. a sędziować mają sędziowie z Poznania jakby nie było sędziów na miejscu.W Poznaniu mogą sędziować miejscowi ale w Siemianowicach Śl. z Poznania.Trzeba skończyć z tą farsą jaką prowadzi Poznań.Nadszedł czas na przeniesienie siedziby PZHT jak wielu pisze do Warszawy.Kluby i Okręgi muszą zdecydować czy dalej chcą być tak traktowane.Aby skończyć z dyskryminacją jaką stosuje Poznań,siedziba PZHT musi być przeniesiona do Warszawy !

  • A który „nowy” prezes skusi się na odziedziczenie w spadku takie długi po HMŚ ?:( Podobno sięgają ok mln zł

   • Sekretarz sporo zarabiał i wybudował sobie prawdopodobnie wspaniałą wille,komornik ma co do odzyskania,inni członkowie PZHT też nie biedni.Jest co odzyskania.To nie do śmiechu. Poważnie.Trzeba zmiany siedziby PZHT !

   • Hokeista skąd wiesz o takim długu.PZHT będzie miał problem skąd pokryć taki dług,nie można wejść na dobra pracowników biura bo to ich praca i choć mają duże zarobki,może za wysokie ale ktoś im takie wynagrodzenia dał.Jedynie PZHT może pozbyć się własnych środków włącznie z siedzibą wartej chyba mln złotych.Ludziom zatrudnionym w biurze PZHT zabraknie miejsca pracy i co z PZHT ?

 5. co do zgrupowań to prawda jest taka że na śląsku mogą być tylko w siemianowicach a w zeszlym roku było ich jak na lekarstwo o ile jakiekolwiek były.
  Niestety Gąsawa wywalczył a sobie wyłaczność, zwróć uwagę iż w Środzie i Toruniu oraz Gnieźnie też nie było, w tym roku Gąsawa zgarnęła wszystko, ciekawe czemu? Może ktoś rozwiąże tą zagadkę, albo dowie się co Gąsawa dała w zamian.
  Lekceważenie Śląska to też chyba manifestacja PZHT na ich władze, jak nie będziecie grzeczni to my Wam pokażemy no i pokazują a cierpią na tym zawodnicy i kluby.
  Zawsze było tak że zawodnicy ze Śląska do kadry byli zawodnikami gorszej kategorii, jak poszli grać do Poznania to grali w kadrze jak wracali to z kadra koniec.
  Choć ostatnio znowu walczą o miejsce w reprezentacjach, dziewczyny z mniejszym skutkiem.
  Życzę im jak najlepszych wyników i udowodnienia iż gra w kadrze należy im się za pracę, ambicję i umiejętności a nie znajomości.

 6. Ta zagadka wydaje się dość prosta do rozwiązania i jest to tak zwana tajemnica poliszynela. Niestety napisanie jej może wiązać się z nieprzyjemnościami i oskarżeniami o pomówienia. Postaramy się podziałać w tym kierunku.

 7. ślązacy od zawsze mieli wszedzie przerabane i aby utrzymać sie w kadrze musieli być dwa razy lepsi od np. poznaniaków chociaz itak nie zawsze sie udawało bo trenerzy woleli powoływać swoich nawet jeżeli byli słabsi ale naszczeście wydaje mi sie że to powoli zaczyna sie zmieniać choćby biorąc pod uwage kadre k-16 w której dziewczyny ze śląska jak narazie dominują 🙂

 8. Warto chyba rozdzielić uczciwą krytykę złych praktyk od doszukiwania się we wszystkim spiskowej teorii dziejów, a już odpowiadanie na każde pytanie „PZHT trzeba przenieść do Wawy” niczym Katona „Kartaginę trzeba zburzyć” czy bardziej nam współczesne lepperowskie „Balcerowicz musi odejść” nie prowadzi zupełnie do niczego. Postaram się wytłumaczyć w miarę skromnych możliwości, sukces Gąsawy, która „zgarnia wszystko”.(Swoją drogą co też musi być w tym Wałczu są tam zgrupowania- tu też proponuję popuścić wodze fantazji ). W kosmicznym skrócie to praca samorządu jako właściciela stadionu i hali sportowej ( bo kadra miała też w Gąsawie zgrupowanie przed HMŚ w Gąsawie) właścicieli ośrodków wczasowych, oferujących swoje usługi na wysokim poziomie za atrakcyjną cenę, i przyjazna atmosfera dla hokeja na trawie, charakterystyczna dla małych społeczności. Słowem klucz jest „oferujące” – tu nikt nie czeka czy ktoś łaskawie zaproponuje zgrupowanie , tylko wychodzi z ofertą gminy, i przedsiębiorców, z ofertą atrakcyjną pod każdym względem. Jestem bardzo ciekaw czy inne miejscowości przedstawiają taką kompleksową ofertę: kadrze, makroregionom czy klubom, ” tu macie boisko za tyle, tu halę a tu do wyboru kilkaset miejsc noclegowych w różnych cenach”. O niewątpliwych urokach turystycznych Pałuk przez skromność nie wspominam. Pozdrawiam wszystkich miłośników hokeja .Adam

 9. A czy takie wychodzenie z ofertą nie powinno odbywać się na zasadzie otwartego przetargu? Dobrze by było, gdyby jasno było wiadomo kto na tym zyskuje i czy zyskuje na tym ktoś znany ze środowiska hokejowego:)

  • Mateusz przyjeżdżający na zgrupowania do Gąsawy są zakwaterowani w trzech , a może czterech ośrodkach wczasowych należących do prywatnych przedsiębiorców, z których na pewno żaden nie jest związany z hokejem, ba nawet nie grali w hokeja co jak pewnie wiesz w naszym regionie jest ewenementem, Jeśli chodzi o otwarte i jawne przetargi to chyba nie dotyczy ( a to oczywiście wielka szkoda) stowarzyszeń sportowych. Jasne , że byłoby super, zgadzam się z Tobą w 100%. Próbuję wytłumaczyć możliwy i dość prawdopodobny scenariusz w oparciu o dane , które łatwo sprawdzić w necie.Pokaż mi gdzie indziej jest taka współpraca samorządu, prywatnych firm, , a p

   • przerwało mi 🙂 klubu i mieszkańców , i wtedy doszukujmy się spisków opartych na faktach a nie informacjach z magla pod którymi nikt się nie podpisze, Były kłopoty i wątpliwości dotyczące stadionu i wtedy o tym pisaliśmy i dyskutowaliśmy, ale to były fakty.

 10. Zresztą , moja wina 🙂 przepraszam bo bez względu na tytuł postu czytam w tekście Gąsawa i się odpalam. Nie o tym miała być rozmowa

  • no to szybkie pytanie: dlaczego na miejsce zgrupowań wybrano boisko nie spełniające standardów, przecież dopiero na początku rundy robiono poprawki a olimpiada i zgrupowania były wcześniej.

 11. Bez dwóch zdań, pamiętam czasy dwóch drużyn z Siemianowic grających na wysokim poziomie , AZS AWF Katowice drużyny akademickiej połączonej z kierunkiem związanym z hokejem na AWF czy Tarnowskie Góry. Tak i jeszcze raz tak

 12. Powiem tak. Niestety tak jest i to prawda Poznan rządzi a cala Hokejowa Polska skomasowana jest TYlko w Jednym miescie (regionie). Dlaczego nie mozna zrobic Szkoły Mistrzostwa sportowego na Slasku i w Toruniu Tylko sciąga sie utalentowanych mlodych zawodników do Poznania tam oferuje sie im kuszace jak na nasze warunki obietnice (studia, jakies stypendium itp itd) i zagarnia sie ich do Poznanskich klubów . A co taki mlody zawodnik ma zrobic jak nie skorzystac z takiej oferty przecież w swoim klubie ie ma „NIC” dlaczego Pzht nie wychodzi do innych regionów z jakas propozycja budowy nowych osrodkow szkoleniowych w polsce .A powolonia na kadry Juniroskie czy senieroskie (jesli takie beda) to z całym szacunkiem taki slazak woli isc do pracy niz uganiac sie za urlopem jechac pół polski po To zeby pobiegac w kadrze to jest smieszne zeby grac w KADRZE POLSKI i dostac stypendium (nie wiem ile ale na pewno marne) za chwile w polsce liga hokejowa składac sie bedzie tylko z poznanskich druzyn bo hokej na poziomie ligowym sam zginie na slasku bo nie ma czym nie ma jak przyciagnac dzieci do tego coraz bardziej niszowego w Polsce sportu.

 13. W hokeju powinno być więcej Śląska, Łodzi, Mazowsza, Małopolski i tak dalej i tak dalej…

  @Marian Woźniak – niech krytyka będzie krytyką merytoryczną. Nie piszmy o wybudowanych willach etc. chyba że ktoś ma dowody na jakieś nieprawidłowości. Internet nie jest anonimowy, tym bardziej teraz na Prohokeju, gdy anonimowy nie jest nikt. Mówię to tylko i wyłącznie w formie ostrzeżenia. Nie jest powiedziane, że ktoś tego typu zarzutów nie będzie chciał na drodze sądowej rozstrzygać…

  pozdrawiam.

  • @mateuszgodz – w mej wypowiedzi przecież chodzi o zarobkach jakie pobierają pracownicy biura PZHT i inni ludzie związani z działalnością w hokeju na trawie a nie o jakiś nieprawidłściach.Ktoś napsał że PZHT ma poważne długi.Jak to stało i kto doprowadzi tych długów.Widać na tym przykładzie nieporadność ludzi zajmujących się środkami na działalność PZHT.Pozdrawiam.

 14. dyskryminacja slaska to prawdziwa historia w wydaniu pzht poznan!! ja mam tez bardzo ciekawy przyklad takiej dyskryminacji .wroce co prawda w dobre 80 lata gdzie slask mial pare bardzo dobrych klubow a co zatym idzie takze zawodnikow.historia dotyczy wyjazdu reprezentacji POLSKI W HOKEJU HALOWYM do Francji 1983 w tymze sezonie halowym 3 druzyny slaskie zdominowaly calkowicie polska lige halowa .3 pierwsze miejsca to slask poznania ani sladu gdzies z tylu tabeli.
  no i mamy przygotowania kadry do bardzo waznego turnieju halowego a pozniej wyjazd tejze kadry do Francji .wynik koncowy raczej miernie przedostatnie miejsce. na 11 zawodnikow bioracych udzial w tym turnieju z trojki wiodacych drozyn slaskich raptem zalapalo sie tylko 3 reszta to znakomity poznan ze swoim super trenerem cichy.
  i oczm tu gadac ta historia nie ma konca !!!!

  • Hanys i tak trwa to do dzisiaj.Jedynie przeniesienie siedzby z Poznania do Warszawy uzdrowi hokej na trawie w Polsce.Śląsk i inne Okręgowe Związki wspólnie mogą dokonać tej zmiany.Wszyscy będą równo traktowani,hokej na trawie na tym absolutnie nie straci wręcz podniesie swoją zasłużoną rangę w Polskim sporcie.Czas na podjęcie rozmów OZHT i wspólne działanie.w celu przeniesienia siedziby PZHT do Warszawy.Co na to Hans powiesz ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s