Koniec polskiego hokeja?


Brzmi fatalnie, co? Oczywiście w najbliższym czasie raczej nam to nie grozi, ale jeśli wierzyć doniesieniom mediów, wówczas mówiąc kolokwialnie „mamy problem”. Minister Joanna Mucha – całkiem słusznie z punktu widzenia interesu państwa, budżetu oraz motywacji dla działaczy – zapowiedziała, że niszowe sporty nie będą mogły liczyć na wsparcie ministerstwa.

O dość szokujących informacjach możecie przeczytać w serwisie Sportfan – link tutaj. Zapowiada się na to, że Minister Mucha jako osoba zupełnie niezwiązana z interesami środowiska sportowego nie wpadnie w żadnego rodzaju macki lobby i swoje pomysły będzie wprowadzała szybko i bez sentymentu. Dla hokeja będzie oznaczało to prawdziwą katastrofę ponieważ dziś miażdżąca część pieniedzy jakimi dysponuje PZHT przychodzi właśnie z Ministerstwa Sportu.

Co będzie oznaczało to dla naszego hokeja? Można dziś tylko dywagować, bo gotowych projektów na pewno jeszcze nie ma. Nie ma jednak także wątpliwości, że gdy „lista sportów niszowych” będzie robiona, wówczas hokej na trawie zajmie tam bardzo poczytne miejsce. Mniejszy dopływ środków z MS to mniejsze stypendia bądź ich wycofanie, wycofanie pieniędzy na pojedyńcze inicjatywy takie jak organizowany pod koniec ubiegłego roku turniej towarzyski, możliwe także że mniejsze środki na przygotowanie kadr narodowych. Choć jest to nie do uwierzenia może być więc jeszcze gorzej.

Może i będzie jeśli przez kolejne lata polskim hokejem będą rządzili ludzie, którzy przez ostatnie wiele lat swoich kadencji nie potrafili przekonać prawie nikogo, że są w stanie udźwignąć ciężar, jakim jest rozwój polskiego hokeja.

Nie tak dawno w żartach prowadzono rozmowy, że jeszcze kilka lat, a nasze drużyny ligowe będą typowymi zespołami podwórkowymi, bez jakiegokolwiek stopnia profesjonalizacji. Okazuje się, że żarty powoli stają się czarnym scenariuszem. Nie ma bowiem co liczyć na to, że zawodnicy z jeszcze mniejszymi stypendiami będą chcieli/mogli reprezentować nasz kraj mając przed oczami wziję utrzymania siebie i bliskich.

Rozwiązania są więc dwa. Albo walczmy o to, aby w ekspresowym tempie hokej oddalił się od listy sportów niszowych, bo że jest na niej teraz nie ulega chyba wątpliwości, albo znajdźmy sobie bogatych sponsorów, którzy wyłożą pieniążki zamiast ministerstwa. To drugie jest chyba jeszcze trudniejsze, bo dziś nikt nie daje nic za darmo – za darmo czyli bez odpowiedniej reklamy, której hokej nie zapewnia.

12 thoughts on “Koniec polskiego hokeja?

 1. Mateuszgotz prawdę mówiąc Polskie Związkiu Sportowe które mają siedziby poza Warszawą będą miały kłopoty.Nikt nie jest wstanie obronić takich Związków nie mając oparcia w klubach działających w Warszawie w okolicach, w wysokich osiągnięciach i siedziby Związku w Warszawie.Poznań doprowadzi do upadku hokeja na trawie w Polsce.Oni żyją z hokeja na trawie i nie zgodzą aby to korytko odebrać.Jeżeli hokej na trawie będzie przez to sportem niszowym cała wina spocznie z tego tytułu na ludzi kierującym Polskim Związkiem hokeja na trawie.Czy jest szansa dla hokeja na trawie ? Tak jest. Jeden jest to awans do Olimpiady w Londynie.Drugi to przeniesienie natychmiast siedziby PZHT do Warszawy.Innego wyjścia nie ma..

 2. A z drugiej strony zastanówmy się nad innym wariantem:

  Ministerstwo Sportu przestaje finansować sporty niszowe, tym samym odcina od strumienia kasy PZHT. Nagle posadki w związku staja sie nieatrakcyjne dla wszelkiej maści „działaczy” wychowanych na modelu komunistycznym – nie ważne co się robi, ważne żeby wpływała państwowa kaska (kto nie rozumie, niech obejrzy „Misia”). Tym samym dziadkom odechce się „działania”, bo trzeba będzie samemu zabiegać o sponsorów i inne źródła finansowania. I w tym przypadku będą tradycyjnie już bezradni jak dzieci we mgle. Wątpię, żeby taki towarzysz sekretarz czy prezes stali się nagle prężnymi menedżerami, negocjującymi kontrakty ze sponsorami, organizującymi ligę jako spółkę itd. Założę się, że postąpią jak słynny capitano Schettini i pierwsi opuszczą swoją Costa Concordia = PZHT. Podobnie zresztą uczynią działacze klubów, którzy do tej pory również żyli głównie z ochłapów związkowych. Nagle okaże się. że aby utrzymać klub, trzeba się na prawdę porządnie napracoać. Daje to wspaniałą szansę nawet na rozwiązanie dotychczasowego pzht i sformowanie nowej federacji z nowym statutem i np. siedzibą w Warszawie.

  Ja bym nie płakał, tylko już rozważał kolejne kroki, jak na obecnej ruinie organizacyjnej zbudowac coś pozytywnego i trwałego.

 3. Romuald Plawgo to jaki jest hokej na trawie w Polsce to jest wina ludzi PZHT czyli poznaniaków,dziesiątki lat żyjących z dotacji Ministerstwa Sportu.Nikt nie odda dobrowolnie takiej kasy.Jedynie działacze z poza Poznania jak pisałem są wstanie zmienić sytuację i obraz hokeja na trawie w Polsce.Tylko rozmowy z Ministerstwem Sportu w Warszawie o przyszłości hokeja na trawie w Polsce może sformować jak piszesz nową federację z nowym statutem i siedzibą tylko w Warszawie.Nie ma innego rozwiązania..Jak piszesz ma być to pozytywne,trwałe oraz służące rozwojowi hokeja na trawie w całej Polsce.Pozdrawiam.

 4. Przyznam że trafiłem na tego bloga przypadkiem, dlatego że interesuję się trochę hokejem na trawie, a to dzięki ubiegłorocznym mistrzostwom, rozegranym w Poznaniu….Nie jestem z nikim związany i kompletnie się na znam, ani nie mam pojęcia jak działa związek, jednak…
  Czytam wpisy, wypowiedzi i głownie żale od 30 minut na tej stronie. Panowie, Wy głównie jak te dzieci z jednej piaskownicy chcecie przenieść zabawę do drugiej. Boli Was że w tej, w której nie siedzicie ktoś gdzieś coś z takim czy innym skutkiem. Dla Was lekarstwem na jakieś, pewnie istniejące niedostatki jest zmiana miejsca zabawy, tak byście mieli trochę miodu. Naprawdę wygląda to żałośnie. Nie znam tego związku, ale jak znam życie to nie opływa w luksusy, skoro jest finansowany przez budżet. zatem czego od niego oczekujecie ? że nagle hokej na trawie, który musi konkurować z dzisiątkami innych dyscyplin i rozrywek stanie się powszechną dyscypliną w miejscach bez tradycji ? tylko dlatego że zabawa przeniesie się do stolicy ?
  Naiwność granicząca czymś gorszym. Proszę mojej wypowiedzi źle nie odbierać. Czytam jak WAS tą stronę.Jestem osobą prywatną i zupełnie postronną. Zwykły fan.

  • ale kto tu pisze o konieczności przeniesienia hokeja do innego miejsca? to głosy pojedyńcze.
   problem polega na kompletnym braku pomysłu na marketing i PR – ludzie, którzy rządza polskim hokejem nie mają koncepcji, a dodatkowo realizują niejednokrotnie politykę nie ze względu na dobro hokeja, a faworyzowanie, bądź niechęć do określonych osób.
   to, że o hokeju nie mówi się w mediach nie jest problemem tego, że dyscyplina niepopularna tylko tego, że ludzie którzy nią zarządzają nie mają szacunku do mediów, które mogłyby hokejowi pomóc.
   jak już o tej stolicy tak piszesz – dobrnąłeś do wpisu pokazującym zależńość między popularnością dyscypliny, a siedzibą związku?
   swoją drogą trochę dziwne i zabawne jest to, że interesujesz się hokejem i na stronę trafiłes teraz;)))
   złośliwe google.com : )

 5. Mateuszgotz,seniorki rozegrały dwa turnieje o Mistrzostwo Polski na hali a PZHT w swoim blogu w rozgrywkach ani zdania o wynikach i tabeli.Komu jest potrzebny hokej kobiecy.PZHT traktuje kobiety po macoszemu,tak jak od początku kiedy zaczynały tworzyć hokej na trawie w Polsce.Tylko dzięki determinacji Pana Tadeusza Marca twórcy hokeja na trawie kobiet w Polsce i kilku fanatyków hokej na trawie jeszcze w Polsce istnieje ale w swoje ręcę przejeli Poznaniacy czerpiąc korzyści finansowe.Gdy hokej kobiecy przestanie przynosić sukcesów natychmiast odsuną się od kobiet jak to bywało w przeszłości.Tak będzie i teraz.Oby teraz było inaczej.Warto jednak stawiać na hokej na trawie kobiet bo one wstanie uzyskiwać lepsze wyniki niż mężczyźni.Taka jest prawda.

  • Teraz sobie przypomniałem: jak zajrzycie na stronę pzht, okaże się, że jestem w komisji ds. hokeja żeńskiego. Wyobraźcie sobie, że tylko w wakacje 2009 r. zostałem zaproszony na zebranie komisji w Tarnowskich Górach, na któe akurat nie dotarłem – byłem za granicą. Od tego czasu nie miałem już żadnych informacji nt. spotkań tej komisji. Albo ktoś mnie już tam nie chciał:), albo ta komisja się więcej nie zebrała.

   • Te Komisje to w ogóle są mądrze pomyślane – zamiast komisje oddawać poszczególnym regionom według lokalizacji umożliwiającym im zebrania się i jakieś decyzje, to robi się komisje z ludźmi oddalonymi od siebie o setki kilometrów…

 6. Ja nie potrafię zrozumieć, jak można hokej na trawie, uznać za niszowy. Przecież to bardzo rekreacyjny sport. Tym bardziej ministerstwo powinno takie sporty jak hokej promować. Po co powstały te całe orliki? Aby sobie były?
  Aby hokej zaistniał w mediach, muszą być wyniki. Przykładem niech będzie siatkówka. Obecnie jedna z najpopularniejszych dyscyplin w Polsce. Są sukcesy, regularna gra w prestiżowej Lidze Światowej. Polsat postawił na ten sport i stworzył niezłą promocję. Obecnie kanał sportowy Polsatu, ma najlepszą oglądalność, właśnie dzięki siatkówce.
  Hokeiści byli krótko w centrum zainteresowania, po awansie na igrzyska w Sydney, ale później, niestety równia pochyła.
  Ta popularność siatkówki odbiła się też na hokeju. W Łodzi, działacze Budowlanych stworzyli od podstaw drużynę siatkarską, kosztem kobiecego hokeja.
  Przenosiny do Warszawy nic nie zmienią, a nawet może być gorzej. Tu przykład z lodowej odmiany hokeja. Większość klubów na południu Polski, związek w stolicy, a panom prezesom, nawet nie chce się pojechać wręczyć nagrody za mistrzostwo.
  Trzeba po prostu jakimś sposobem rozbić układy, wymienić ludzi, którzy nic nie robią, a tylko pobierają niezłe pensyjki.

  • Po pierwsze gorzej raczej być nie może, a po drugie naszym się nie chce wręczyć mistrzostwa nawet gdy związek jest w mieście, w którym rozgrywa się finał :))))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s