Krótka historia z Torunia


W kontekście miłej informacji o docenieniu Pomorzanina Toruń na lokalnym podwórku, warto szerzej opisać przemyślenia dotyczące sytuacji drużyny z grodu Kopernika. Pomorzanin został toruńską drużyną roku, a indywidualną nagrodą obdarowano trenera Andrzeja Makowskiego. Czy nie jest to jednak powód do radości przez łzy?

Ten wpis nie będzie narzekaniem skupionym na jednej osobie czy instytucji, która naszym zdaniem odpowiedzialna jest za wszystko, co w Toruniu dzieje się źle. Nie ulega jednak wątpliwości, że Pomorzanin przechodzi głęboki kryzys i wina jest bardzo rozdzielona – od PZHT, przez lokalnych działaczy, zapewne miasto aż po wypadki losowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że Pomorzanin Toruń można obecnie uznać za „polski hokej w pigułce” – w skali globalnej mamy do czynienia z tym samym, co dzieje się w „Pomorku”.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu każdy kibic wierzył w to, że Pomorzanin Toruń to pierwsza od lat drużyna z aspiracjami do trwalszego wydarcia palmy pierwszeństwa w polskim hokeju poznańskim drużynom. W Toruniu był sponsor, coraz mocniejszy skład, trener Makowski, który w sposób zdecydowany zaczął wprowadzać zmiany, które odbiły się na postawie Pomorzanina w lidze.

Na efekty nie trzeba było dużo czekać. Drużyna Pomorzanina potrafiła u siebie dać srogą lekcję hokeja Grunwaldowi Poznań w najlepszym ligowym meczu (pod kątem ogólnym, a nie poziomu widowiska, bo Grunwald mógł zagrać lepiej) jaki mieliśmy okazję oglądać w polskiej lidze seniorów. Wieczór, reflektory, duża liczba kibiców, atmosfera wyjazdu Pomorzanina na rozgrywki EHL i niespodziewana, dość gładka wygrana gospodarzy. Niestety zapisu bramek  już Wam nie pokażemy, bo film autorstwa KP Sport został zablokowany ze względu na prawa autorskie (NIE DLA ACTA). W każdym razie ten mecz był reklamą polskiego hokeja…

Wracając do ówczesnej sytuacji toruńskiej drużyny. Był sponsor, zbliżanie się do Grunwaldu, dobra atmosfera na meczach, otoczka medialna, duża liczba działań promocyjnych nakręcanych zarówno przez Kubę Pieczatowskiego, Sławka Pawentę, jak i chłopaków z KP Sport oraz mocna drużyna rezerw, która potrafiła namieszać w II lidze. Był Toruń i Łubianka w hali, były zapędy tworzenia zespołu dziewczyn. Później wszystko zaczęło się sypać.

Problemy finansowe, nienajlepiej wybudowane boisko dające o sobie znać, dziwne decyzje PZHT wobec Pomorzanina, porażki z Lidze Mistrzów, wyjazdy zawodników za granicę. Dziś Pomorzanin nie jest już drużyną sprzed dwóch sezonów.

Nie występują w nim czołowi zawodnicy, tacy jak Maciej Janiszewski, Michał Nowakowski, Karol Szyplik, Łukasz Domachowski, nie wiemy czy regularnie w „Pomorku” gra obecnie Bartek Żywiczka. W skrócie skład uległ znacznym osłabieniom.

No i ostatnia przygoda toruńskiej drużyny, będąca podsumowaniem tej ciężkiej sytuacji, jaka hokej w Toruniu dotknęła, czyli szum medialny wokół pakistańskiej gwiazdy, która okazała się oszustem i złodziejem.

Szkoda, że nikt w polskim hokeju nie bije na alarm. Oczywiście mogą odezwać się głosy pretensji, że piszemy akurat o zespole Pomorzanina Toruń, podczas gdy tak samo źle jest w mieście „x” czy „y”. Jednak to Pomorzanin był ostatnimi laty na mapie polskiego hokeja pewnym światełkiem i nadzieją na lepsze, które znów  dogasa. Miejmy nadzieję, że chwilowo.

Na pewno toruńskiej drużynie sytuacji się nie ułatwia. Trzeba mówić o tym otwarcie. Sprawy może nieszczególnie istotne z punktu widzenia tego, co dzieje się w Toruniu obecnie, ale będące symbolami przypominają się od razu. Powspominajmy więc. Pomorzanin jedzie do Eindhoven na turniej EHL, z radością że będzie okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności nowemu selekcjonerowi kadry (pochodzącemu z Eindhoven). Gdzie jest wówczas selekcjoner kadry jak okazuje się po dotarciu do Holandii? W Polsce. Gdzie jest natomiast selekcjoner gdy zespoły ligowe grają w kraju? Zwykle w Holandii. Sytuacja trochę patologiczna.

Drugi – kontrowersyjny – przykład dziwnego traktowania Toruńczyków to sprawa Macieja Janiszewskiego. Nie wnikamy w konstrukcje wewnętrznych przepisów PZHT, ale jeśli zawodnika wyklucza się z występów ligowych za to, że zachował się skandalicznie na zgrupowaniu kadry narodowej wobec trenera owej reprezentacji to brakuje tutaj logiki. Choćby nie wiadomo jak źle zachował się hokeista w stosunku do trenera na zgrupowaniu kadry, wówczas należy nałożyć na niego karę na płaszczyźnie reprezentacyjnej. Wykluczanie z ligi hokeisty, uniemożliwiające mu także wystąpienie w rozgrywkach EHL jest natomiast swego rodzaju „pluciem we własne gniazdo” i najbardziej patetycze wytłumaczenia o braku szacunku dla polskiej kadry nie są w stanie tego zmienić. Zaryzykujemy stwierdzenie, że Pomorzanin Toruń z Janiszewskim pokonałby Dynamo Kazań (był remis), awansował dalej, zdobył niezbędne punkty do rankingu i dziś możliwe, że dalej mieli byśmy w EHL dwie, a nie jedną drużynę.

Dziś w efekcie całej sytuacji „Kasa” tuła się gdzieś w Anglii i z jednego z najbardziej obiecujących polskich zawodników – że niezbyt pokornych to fakt – zamienił się w jednego z dziesiątek Polaków będących za granicą i grających sobie w hokeja „dla funu”.

Przejdźmy do innej historii przywołanej pamięcią na szybko. Brak wręczenia medali Grunwaldowi i Pomorzaninowi z rąk najwyższych przedstawicieli władz hokejowych po finałach MP seniorów to kolejny dowód przejęcia całą sytuacją wokół polskiego hokeja.

Tego typu sytuację można mnożyć i o ile na pewno bezpośrednio nie przełożyły się one na sytuację Pomorzanina w chwili obecnej, o tyle o wielkim wsparciu dla toruńskiej drużyny ze strony władz mówić nie można. Wsparcie tymczasem być powinno nawet kosztem niewielkiego braku obiektywizmu w stosunku do innych. Hokej w Toruniu jest bowiem niezbędny.

Kończąc ten wspomnieniowo-analityczny wpis, przesyłamy jeszcze raz gratulację dla całego Pomorzanina i trenera Makowskiego za docenienie ich na rodzimym podwórku! Oby sytuacja w toruńskim hokeju zaczęła znów się poprawiać, bo obecnie bez silnego ośrodka w tym niemałym mieście hokej wygląda jeszcze marniej niż do niedawna.

10 thoughts on “Krótka historia z Torunia

 1. Dzięki za dobre słowo dla Pomorka. Bardzo kibicuję Pomorzaninowi i cokolwiek się stanie będę na dobre ina złe z najlepszą drużyną Torunia. Żaden sponsor nie zasłużył na miano najlepszego w Toruniu bo nikt Pomorkowi nie pomaga (najlepszej drużynie w mieście)- zresztą całe miasto i ludzie w nim żyjący mają to w dupie. Żeby żaden z trzech srebrnych medalistów MŚ nie znalazł się w pierwszej 10 sportowców Torunia? Splunąć i zapomnieć? Co to za miasto?

  • No to Pomorek nie jest chyba jedyny, który nie dostał dotacji. Inne polskie kluby też zostały jej pozbawione, bo to najprostszy sposób zaoszczędzenia w pieniędzy w kasie miasta. Po co komu sport i rozwój fizyczny dzieci.

  • Ja słyszałem że dostał 119 tysięcy i nie wiem gdzie jest prawda. Nic się nie można dowiedzieć. Gazety się rozpisują kto dostał a kto ani grosza- o Pomorku ani słowa. Temat tabu.

   • nie no, to nie może być temat tabu, bo to informacja publiczna i każdy może się o dostęp do niej starać.
    wystarczy spytać władz miasta…nie mogą nie odpowiedzieć:)

   • Rzeczywiście. Pomorek dostanie 119 tys. Żeby tylko mądrze to wykorzystać.

 2. W Siemianowicach dostali tylko na dokończenie sezonu.Na dalsze funkcjonowanie mają znaleźć sponsora.

  • Chyba nie bardzo masz pojecie na co dostali kasę „na dokończenie sezonu” to powiedziane za duuuużo !!!! Myślę, że już pod koniec kwietnia większości zabraknie kasy na funkcjonowanie 😦 a gdzie tam koniec rozgrywek? podobno sezon zakończy się z początkiem lipca, wliczając OOM koniec lipca. Więc dokończenie sezonu w Siemianowicach może zakończyć się wcześniej niż słowa wypowiedziane przez Ciebie 😦

 3. Tak sie wypowiadali przedstawiciele miasta,pisali też że w Siemianowicach mają najlepsze warunki do hokeja.Pisząc takie rzeczy mają chyba pojęcie jak jest w innych miastach przecież Prezydent podobno grał w hokeja to wie jak liga funkcjonuje i ile kosztuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s