Prezes idealny


Już w tym roku po raz kolejny wybrane zostaną władze PZHT. Z tej okazji na naszym Fanpage zadaliśmy pytanie o to, czy polskim hokejem powinien zarządzać ktoś nowy. Wyniki (póki co) są druzgocące, skłaniają jednak do zadania pytania, kto powinien Waszym zdaniem na czele polskiego hokeja stanąć?

Nie, nie chodzi nam o wskazywanie konkretnych kandydatów, ale bardziej cech, jakie powinien posiadać człowiek kierujący polskim hokejem. Chcemy, abyście spróbowali nam opisać jak wyobrażacie sobie idealnego kandydata, który może wyciągnąć polski hokej z niewątpliwej zapaści, w jakiej obecnie się znajduje. Liczymy na aktywność w dyskusji, zadając kilka pytań „pomocniczych”.

1. Doświadczenie hokejowe. Czy ideany prezes powinien być osobą z naszego środowiska, dobrze zaznajomioną z realiami, czy potrzeba nam nowego, świeżego spojrzenia ze strony osoby, która będzie typowym managerem, bez żadnych powiązań, ani koligacji ze środowiskiem hokejowym?

2. Czy powinna być to osoba młoda, energiczna, pełna zapału do pracy, czy może na czele polskiego hokeja potrzeba „starego wyjadacza”, który przez lata zdobywał doświadczenia w różnego rodzaju organizacjach i biznesach?

3. Czy idealny sternik PZHT powinien być powiązany politycznie i mieć za sobą jakieś zaplecze, które ewentualnie może postarać się o wypromowanie hokeja, czy też potrzeba nam osoby bez tego typu obciążeń, w imię zasady, że na politykę w sporcie nie ma miejsca?

4. A może ważna jest płeć? Nigdy polskim hokejem nie kierowała kobieta, więc może to kobieta ma szansę okazać się zbawczynią naszej dyscypliny? A może najzwyczajniej w świecie nie ma to żadnego znaczenia?

5. Wykształcenie? Powinien ów prezes posiadać jakieś konkretne, czy może ważne jest to co się ma w głowie? Jeśli Waszym zdaniem jego kompetencje powinny być udokumentowane wykształceniem, czy lepiej gdyby był politologiem, ekonomistą, specjalistą od PR i marketingu, czy też absolwentem AWF?

6. Pochodzenie? Może potrzebujemy na czele polskiego hokeja kogoś z określonego regionu i ma to racjonalne uzasadnienie? Poznaniak? Ślązak? Mieszkaniec Pałuk? A może ktoś z Nysy albo Wrocławia?

Liczymy na to, że Wasze „marzenia” o „prezesie idealnym” zechcecie tutaj opisać w komentarzach:)

16 thoughts on “Prezes idealny

 1. Wypowiem się również w ten sposób jak Wy odpowiadając na pytania w punktach (chyba obecne przyzwyczajenie z sesji haha).
  1. Nowy Prezes powinien być osobom świeżą bez żadnego powiązania za środowiskiem, ponieważ będzie umiał wskazać główne problemy hokeja bez stronniczo.
  2.”stary wyjadacz” dlatego, iż taka osoba odnajduje się świecie sportu, wie do których „bram zapukać”, jak wypromować w praktyce daną dyscyplinę, w naszym przypadku hokej na trawie.
  3. Trudne pytanie, jednak w chwili obecnej można zauważyć jak wygląda prezesura człowieka posiadającego doświadczenie polityczne (był między innymi v-ce prezydentem miasta Gniezna).
  4. Nie ma to znaczenia.
  5. Nowy prezes powinien mieć wykształcenie i cechy „top managera”, który będzie umiał w sposób umiejętny dobrać załogę w stosunku do ich umiejętności i przydatności w związku, a nie jak ma to miejsce w tej chwili:
  – umiesz liczyć „Zbysio”?
  – tak
  – to zostaniesz księgowym.
  6. Pochodzenie również jest bez znaczenia, najważniejszy jest zapał do pracy i wyniki.

  Może ktoś nie zgodzić się ze mną, jednak to jest moja prywatna opinia. Jak macie inne zdanie to piszcie, jestem ciekaw przede wszystkim jak społeczeństwo hokejowe to widzi.
  Pozdro

 2. Kobieta. Ładna wygadana, uparta w dążeniu do celu, umiejąca wybierać doradców i umiejąca słuchać dobrych rad.

 3. Drodzy państwo nic się nie zmieni.Będą argumenty że jeżeli siedziba jest w Poznaniu to osoby w zarządzie i prezes powinni być jak najbliżej siedziby no i pracownicy biura także z Poznania.Mogę się założyć z każdym że tak będzie i tym razem.Po co ta debata ? Tylko siedziba PZHT w Warszawie rozwiązałaby ten węzeł gordyjski,wszyscy byliby traktowani na równi,obecnie prowincja nie ma tu nic do powiedzenia zmiany nie będzie.Chyba że ? No i co dalej będzie z hokejem na trawie w Polsce ?

 4. @ Marian Woźniak, Twoje podejście do lokalizacji siedziby związku już znamy…bardzo dobrze. Nie musisz go podkreślać w każdej swojej wypowiedzi;)

  • Szczerze to lokalizacja związku mogła by pozostać. W Poznaniu i w województwie Wielkopolskim też są ludzie, którzy dali by radę udźwignąć to przedsięwzięcie. Ten artykuł bardziej dotyczył jak w ogóle ma taki Prezes wyglądać, a nie że siedziba ma być w Warszawie. Jeśli rzeczywiście osoba konkretna przejęła by stery to wtedy może rozważać taką decyzję. Jednak zauważ fakt Panie Marianie, że PZHT ma cienkie finanse ostatnio i lepiej żeby jak na razie nie „szli z motyką na księżyc”

   • Panie Damianie nie tylko w Poznaniu i woj.Wielkopolskim są ludzie którzy dają sobie radę udźwignąć „swoje” przedsiębiecię.Tu chodzi dobro i rozwój hokeja na trawie w Polsce a nie tylko u siebie.Ja z hokejem na trawie związany jestem od ponad 35 lat,szczególnie z hokejem na trawie kobiet.Byłem w zarządzie PZHT w komisji kobiet,młodzieżowej,byłem trenerem,szkoleniowcem wszystkich kat.wiekowych reprezentacji Polski kobiet od juniorek młodszych do seniorek.Zawodniczki z Nysy od Olimpiady w Moskwie 1980 roku gdzie było 6 zawsze były podporą reprezentacji Polski.Tak było dawniej jak i teraz gdzie bez zawodniczek wyszkolonych w Nysie i byłoby po co grać.W Lipsku na hali to zawodniczki z Nysy tworzyły trzon reprezentacji Polski (Rybacha,Szczurek,Bugała,Hawrot,Nowicka,Zagajska).PZHT nic przez 35 lat nie zrobił aby pomóc działaczom klubu w ich problemach, a,tylko dba o swoich w Poznaniu.Taka jest prawda.Teraz też chyba nic się nie zmieni i będzie tak jak dawniej.Dlatego jest to mój ostatni komentarz na prohokeju.Zobaczymy w przszłości jak dalej hokej na trawie będzie istniał.Pozdrawiam.

 5. Tu nie powinna nastąpić zmiana tylko prezesa ale również sekretarza, prezes w Polskim Związku ma że tak powiem gów…o do powiedzenia wszystkim kieruje sekretarz, prezesa jedynie pokazują jak trzeba się gdzieś pokazać, a i tak pewnie z góry ma ustalone co ma mówić:)

 6. Najlepszym kandydatem byłby ktos z AWF-uPoznan,nieobarczony licznymi obowiazkami.
  Z braku takiego najodpowiedniejszym byłby sympatyk sportu z kregów mafijnych
  On napewno zrobił by porządek wZwiazku

  pozdrawiam S.York.

 7. witam,
  chcę tylko poinformować , że ostatnie Walne Sprawozdawczo – Wyborcze Zgromadzenie Delegatów PZHT odbyło się w roku 2009 więc następne odbędzie się po upływie czteroletniej kadencji, czyli w roku 2013 . W roku 2012 odbędzie się Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Delegatów.
  pozdrawiam .
  Andrzej Miśkiewicz

 8. Mateusz, o ile do 2013 pzht nie ogłosi upadłości…

  Zwracam uwagę na wypowiedź Macieja Janiszewskiego, który zauważył meritum sprawy. Sama zmiana prezesa nie daje absolutnie nic, jeżeli przy „żłobie” zostanie towarzysz sekretarz. W tym momencie warto dokładnie zapoznać się ze statutem związku i przekonać się, że został on tak przygotowany, aby rzeczywistą władzę w swoich rekach skupiał sekretarz. Proszę pamiętać czym jest związek: to pewna wspólnota wszystkich klubów, które reprezentuje wybierany co 4 lata zarząd. Zarząd ma być reprezentantem nie tylko klubów klubów, ale całej dyscypliny na zawnatrz. Niestety wielu o tym nie pamięta. Dlatego uważam, że najpierw powinien zostać wypracowany nowy statut zwiazku, który ukróciłby wszechwładzę pana Cichego.

  I tu propozycja nowego cyklu dla Prohokeja – analiza kolejnych punktów statutu w odcinkach, jako akcja edukacyjna środowiska hokejowego. Wiele osób na pewno się zdziwi, na jakich zasadach działa ich reprezentant.

 9. Sam statut nie jest problemem – problemem jest to, kim jest sekretarz…
  Wybór prezesa to zmiana sekretarza. No, chyba że nowy prezes zażyczy sobie dalszej współpracy z obecnym, ale chyba nie o to by nowemu chodziło, aby pozostawać przy współpracy ze starym sekretarzem…

  • Jednakże zauważ, że obecny statut jest napisany pod tow. Cichego. Np. prezes jest wybierany jako „społecznik”, a sekretarz jest zatrudniony na podstawie prawa pracy i jako jedyny w zarządzie związku ma prawo do regularnego wynagrodzenia. Prezesa sie odwołuje, a sekretarza trzeba zwolnić. Jak moze wyglądać skuteczne zwolnienie w praktyce. nie trudno sobie wyobrazić…

 10. Nie. Kadencja sekretarza moim zdaniem kończy się wraz z kadencją prezesa, który ma prawo wyboru sekretarza
  &22
  6. 1) Podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów, Prezes Zwiazku
  rekomenduje w skład Zarzadu:
  a) trzech wiceprezesów,
  b) sekretarza generalnego (…)

 11. skoro Prawo Pracy to pewnie przy zwolnieniu związek będzie musiał zapłacić taką odprawę sekretarzowi że ich nie stać 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s