Ukraiński „czarny koń”?


Jak na hokej na trawie przystało, próżno szukać informacji i ciekawostek na temat zbliżających się turniejów kwalifikacyjnych do IO w Londynie. Pierwszy z nich już w weekend, a zagrają w nim obydwie polskie reprezentacje. Nie o Polkach i Polakach chcemy jednak napisać. Czas na kilka słów o … Ukrainkach.

Kobieca reprezentacja Ukrainy od lat w hokeju znaczy wiele. Nie jest to co prawda zespół z najwyższej półki, ale solidna reprezentacja, której raczej nikt nie może zlekceważyć, bo może skończyć się to przykrą niespodzianką dla każdego kto podejdzie do ukraińskiego rywala „na luzie”.

Niechaj naszej czujności nie uśpi fakt, że Ukrainkom nie do końca wyszły Halowe Mistrzostwa Europy – tak bardzo udane dla Polek – brązowych medalistek imprezy. Hokeistki naszych wschodnich sąsiadów wciąż są drużyną groźną i można zaryzykować tezę, że w New Dehli namieszają.

Skąd takie przypuszczenia? Po przeczytaniu składu sztabu szkoleniowego drużyny ukraińskiej! Znalazł się w nim Jose Brasa. Człowiek w hokejowym światku trenerskim znany bardzo dobrze, dodatkowo świetnie znający hokej w Indiach. Jeśli coś, którąś z drużyn w Indiach może zaskoczyć w sprawach organizacyjnych, kulturowych czy logistycznych, na pewno nie zaskoczy Ukrainek. Jose Brasa Indie i hinduski hokej zna jak własną  kieszeń.

 Oczywiście to nie trenerzy grają i walczą o punkty, ale trenerzy potrafią natchnąć swoją drużynę do walki, przekazując jednocześnie swoją wiedzę i metody treningowe, które potem przełożą się na postawę sportowców. Gdyby ktoś miał pomóc ukraińskiej drużynie odzyskać wiarę we własne siły po nieudanym występie w Lipsku, to wydaje się, że tamtejsi działacze odnotowali przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”.

Jak można wydedukować z facebookowego konta kobiecej reprezentacji Ukrainy, hiszpański szkoleniowiec spędził sporo czasu z reprezentacją naszych wschodnich sąsiadów podczas zgrupowania w Hiszpanii. Ciekawe jak wiele Ukrainkom mógł przekazać gdy prowadził ich treningi w Barcelonie, a że do przekazania ma sporo wiemy z jego hokejowego CV.

Kim właściwie jest Jose Brasa? To związany z Indiami hiszpański trener, który obecnie poza współpracą z kobiecą reprezentacją Ukrainy, zaangażowany jest w wielki, komercyjny projekt hinduskiej ligi „World Series Hockey”. O azjatyckich zmaganiach ligowych pisaliśmy już tutaj. Po zakończeniu kwalifikacji do IO Brasa poprowadzi zespół okręgu Chennai, którego kapitanem będzie znany gwiazdor hokeja, Australijczyk Brent Livermore.

W przeszłości Brasa trenował męską reprezentacje Indii zdobywając medale Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej i Igrzysk Azjatyckich. Największe sukcesy Brasa odnotowywał jednak z kobiecą reprezentacją Hiszpanii, którą trenował … przez 13 lat, zdobywając złoty medal IO w Barcelonie w 1992 roku.

Jaki efekt dla kadry Ukrainek będzie miała obecność w sztabie szkoleniowym tego zasłużonego trenera? Dowiemy się pewnie już za kilka dni. Nie mamy nic przeciwko drugiemu miejscu zespołu Ukrainy, pod warunkiem że Brasa i spółka będą musieli uznać wyższość duetu Rachwalski-Hensler.

Ukrainki z trenerem Jose Brasą podczas zgrupowania w Barcelonie:

I mały historyczny wywiad z czasów gdy Jose Brasa trenował Hindusów:

Jose Brasa w 2010 roku

Przypominamy, że najwięcej informacji dotyczących pobytu naszych drużyn w Indiach znajdziecie na naszym Fanpage.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s